Jak dobrać odpowiedni fotel do wnętrza?

Wygodne miejsce tylko dla Ciebie

Fotel jest jednym z najstarszych mebli towarzyszących człowiekowi. Czym jest dokładnie? Fotelem nazywamy siedzisko wraz z oparciem na plecy i zazwyczaj, podłokietnikami. Siedzisko zwykle usytuowane jest niżej niż siedzisko krzesła. Jest również od krzesła znacznie szersze. Podłokietniki są rozstawione w odległości ok. 55 cm od siebie i 60 cm od podłoża, zwykle tapicerowane dla większej wygody użytkownika.Trochę historii…
Fotel to jeden z prestiżowych mebli, czy to w mieszkaniu czy wnętrzu publicznym. Pierwsze fotele to trony.  Przez całe średniowiecze spełniały wyłącznie funkcję reprezentacyjną. Dopiero w epoce odrodzenia pojawiają się odmiany foteli przeznaczone dla wygody zwykłych ludzi. W XIX-wieku rewolucja w branży mebli tapicerowanych sprawiła, że powstają wygodne fotele, całkowicie tapicerowane, pokryte skórą lub aksamitem. Producenci mebli myślą o wygodzie i wyglądzie mebla. W XX wieku zmienia się nieco stylistyka na korzyść wysmakowanej formy, dochodzą też nowe materiały – tworzywa sztuczne, które dają wielkie możliwości materiałowe oraz konstrukcyjne.


W fotelach najważniejszy jest indywidualny komfort. Dlatego zawsze, w trakcie wyboru mebla, trzeba poczuć się w takim siedzisku, dopiero wtedy będzie jasne czy fotel jest odpowiednio wygodny dla nas. Czy to do wielogodzinnej pracy, czy popołudniowej drzemki. Zanim kupisz fotel, określ funkcję jaką będzie spełniał w Twoim domu. Nie patrz jedynie na wizualną stronę mebla. Potrzebujesz go do wygodnej pracy? Czytania książek?  Może przyda Ci się podnóżek? Pomaga zachować poprawną pozycję, wspiera nogi i plecy, poprawia krążenie.


KIVIK                                                                 STRANDMON                                                    POÄNG


Duże meble zawsze przykuwają uwagę. Barwa i styl muszą być dokładnie dobrane do otoczenia, abyśmy nie przytłoczyli pomieszczenia zbyt wymyślnym wzorem. Co zrobić, aby nie zagracić wnętrza? Szukaj mebli o delikatnych, opływowych kształtach, ażurowych, przybierających geometryczne kształty. Wybieraj jasne odcienie, proste tkaniny obiciowe. Przywiązujmy dużą wagę do estetyki, ale pamiętajmy o funkcjonalności.
     
   

 STOCKHOLM                                     GUBBO                                      SÖDERHAMN
        
MADAME                                  KARUP                                            WING

           

Kołysze kolejne pokolenia
Fotel na biegunach od niedawna przywrócony przez projektantów do życia. Kojarzy się z ciepłymi kapciami, kominkiem i miniona epoką. Dziś odkrywany na nowo, dodaje wnętrzom przytulności, ale jest też szykownym dodatkiem do naszego mieszkania.
                           
MILOO                                                                        NORMANN
  


Dla najmłodszych
Wybierając fotel dla dziecka musimy myśleć nie tylko o estetycznym wyglądzie, ale też zadbać o odpowiednie warunki pracy dziecka. Będzie spędzać na nim dużo czasu, odrabiając lekcje, rysując czy się ucząc. Ważny będzie wybór obicia fotela. Obicie powinno być nie tylko atrakcyjne i miłe dla oka, ale i odporne na zabrudzenia oraz łatwe do czyszczenia. Dobrze sprawdzi się kolorowa tapicerka. Rodzice alergików powinni z kolei zdecydować się na obicie, które nie zbiera kurzu (np. eko skóra). Fotel dla dziecka, nie musi być tylko fotelem biurowym. Różnego rodzaju pufy, świetnie sprawdzą się jako miejsce do zabawy.


KIDSAW                                 CHILDHOME                      HALMAR
                 


Plecionkarstwo
Meble i dodatki z naturalnych materiałów cieszą się coraz większą popularnością. Szczególnie wiklina. Wprowadza przyjemną, ogrodową atmosferę, w której chętnie przebywamy. Lekkość i ażurowa konstrukcja daje nam pewność, że zastosowane nawet w obszernych meblach nie zdominuje przestrzeni. 
W salonie świetnie sprawdzą się fotele wykonane z tego materiału. Poduszki ułożone na wierzchu zapewnią komfort. Zaletą jest też ich pełna mobilność – bez trudu przestawi lub przesunie je nawet dziecko. Zaokrąglone kształty podwyższają poziom bezpieczeństwa mieszkania w porównaniu do ciężkich, drewnianych odpowiedników.                        BYHOLMA                                                                      FINNTORP 


Coś do biurka

Wykonując pracę biurową wiele godzin spędzamy w pozycji siedzącej. Dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na dobranie odpowiedniego fotela, najlepiej obrotowego. 
Fotel biurowy jest ważny także w użytku domowym, nie zawsze zwracamy uwagę na to, na czym i w jaki sposób siedzimy. Wybór odpowiedniego krzesła biurowego jest o tyle ważny, że pozwala nam zminimalizować dolegliwości, które towarzyszą pracy biurowej. Należą do nich m.in.: bóle pleców i kręgosłupa, bóle nóg, karku czy też bóle głowy.


Kupując fotel biurowy zwróć uwagę na :

- jak największą możliwość regulacji
- stabilność
- oparcie, które będzie stanowić stabilne     wsparcie dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz   łopatek
- siedzisko o płaskiej powierzchni
- podłokietniki 
- mechanizm umożliwiający dynamiczne siedzenie
- amortyzator
- regulowany zagłówek


                                 FLINTAN                                                           PATRIK

 Bogactwo wzorów, kształtów, materiałów pozwala na szeroki wybór foteli. Możemy wybierać wśród rozmaitych linii foteli - od klasyki po awangardę, od wzorzystych po gładkie, od obłych, miękkich kształtów po formy geometryczne. Czasem jeden mebel potrafi "zrobić" całe wnętrze. 
Pamiętaj, że odnowienie mebla, potrafi całkowicie go zmienić. Jeśli masz w domu fotel, który wystarczy odświeżyć nie zwlekaj. Stary fotel babci? Będzie świetny, przecież moda retro i lata 60. powracają! Oddaj go do tapicera albo spróbuj własnoręcznie. Tutaj znajdziesz sporo wskazówek. Do it yourself !


 


   


Piękny fotel to kosztowny wydatek. Jeśli myślisz o kupnie, możesz znaleźć bliźniacze projekty, różniące się rodzajem drewnem, kształtem podłokietników, kolorem guzików i ceną o kilkaset złotych mniejszą. Te same modele występują w dużo niższych cenach u różnych producentów. Czy zawsze warto przepłacać? 


        BERGEN                                                       CARLO                                                  FOREST
        GEDSER                                                 KAPPEL                                     EGEDAL
Może fotel wiszący? Zajrzyj tutaj.

http://www.pastelovewnetrza.pl/2016/01/fotele-wiszace.html

wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony pinterest
 
Blogging tips